Prelegenci

Szef Business Development w BioCarbon Engineering, firmie zajmującej się restoracją ekosystemów, wykorzystującą technologie eksponencjalne jak robotyki autonomicznej i big data w celu zwiększenie inteligencji w ekosystemach i wzrost tempa restoracji; zbieranie danych zasobów i danych powierzchniowych. Pracował także w funduszach inwestycyjnych, consultingu, nauczał przedsiębiorczości na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz prowadził własną działalność.  

Dziennikarz Telewizji TOYA. Współpracuje z "Liberte!". Autor artykułów i reportaży publikowanych między innymi na łamach "Gazety Wyborczej", "Najwyższego Czasu", "Krytyki Politycznej" i "Tenisklubu". Laureat Kryształowego Ekranu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej za reportaż pt. "Potwory".

Twórca łódzkiej społeczności startupowej - „Robimy Startupy w Łodzi”. Chętnie doradza pre-startupom i przedsiębiorcom myślącym o uruchomieniu swojego biznesu.

Badacz w Center for Collective Intelligence na Sloan School of Management przy Massachusetts Institute of Technology, gdzie prowadzi projekt z zakresu Collaborative Innovation Networks (COIN), założyciel i dyrektor kreatywny w firmie galaxyadvisors, zajmującej się softwarem. Pełni także funkcję profesora honorowego na University of Cologne, Jilin University w Chinach, wizytującego profesora na P. Universidad Católica de Chile oraz wykładowcy na University of Applied Sciences Northwestern Switzerland (FHNW). Wcześniej był także partnerem w Deloitte Consulting, prowadząc działania w zakresie e-Businessu na Europę, partnerem w PricewaterhouseCoopers i liderem działu w inżynierii software'u w UBS.

Europarlametarzystka z ramienia Platformy Obywatelskiej. Polska działaczka organizacji pozarządowych, publicystka; była dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, posłanka do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji. W 2005 objęła stanowisko dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. 7 czerwca 2009 została wybrana na posłankę do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie. 17 lipca tego samego roku wstąpiła do PO. Po rozwiązaniu przez władze krajowe PO małopolskich struktur była komisarzem krakowskiej PO. Pełniła tę funkcję do marca 2010, gdy nowym przewodniczącym został Łukasz Gibała. W maju tego samego roku bez powodzenia ubiegała się o stanowisko przewodniczącej regionu. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję w wyborach europejskich, uzyskując mandat deputowanej do PE VIII kadencji. Objęła funkcję przewodniczącej grupy roboczej ds. jednolitego rynku cyfrowego.

Pomysłodawczyni i liderka Strajku Kobiet.

Prezydent Miasta Słupska. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i wieloletnim prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. Od 2009 r. był prezesem Instytutu Podkarpackiego zajmującego się rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. 9 października 2011 roku został wybrany na posła ziemi gdyńsko-słupskiej z listy Ruchu Palikota otrzymując prawie 17 tys. głosów. Były członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Główny sprawozdawca ds LGBT. W latach 2008 – 2016 był członkiem Rady Doradczej Praw Człowieka przy Open Society Foundation. W trakcie kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. Od 2015 jest członkiem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Od 2016 roku jest również członkiem grupy doradczej dotyczącej równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony powołanej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców.

Dziennikarz związany z "Gazetą Wyborczą", przyrodnik, podróżnik. Działacz na rzecz ochrony przyrody. Autor książek o tematyce przyrodniczej m.in.: "Wilki", "Lolek", "Umarły las" czy "To zwierzę mnie bierze". Honorowy obywatel Rzeczpospolitej Ptasiej. Nagrodzony medalem Ligi Ochrony Przyrody.

Do Platformy Obywatelskiej należy od 2003 r. W 2007 r. uzyskała mandat poselski, reprezentując lubelski okręg wyborczy. W Sejmie VI kadencji była członkiem Komisji Zdrowia i Komisji Finansów Publicznych. Była przewodniczącą podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o izbach aptekarskich oraz członkiem podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego oraz podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych. Pełniła funkcję sekretarza Zespołu do spraw Konwencji Bioetycznej. W okresie od 18 listopada 2011 do 27 listopada 2013 roku Ministra Sportu i Turystyki. Posłanka na Sejm VIII kadencji. Jest Wiceprzewodniczącą Nadzwyczajnej Komisji ds Deregulacji. Jest członkiem Komisji Finansów Publicznych.

Zadebiutowała w 1993 roku jako aktorka filmowa i teatralna. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych, telewizyjnych i teatralnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji.W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. Obie płyty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez krytyków i publiczność, czyniąc z Peszek jedną z najpopularniejszych artystek polskiej sceny alternatywnej. W 2012 roku wydała trzeci album studyjny pt. Jezus Maria Peszek, który był kolejnym sukcesem zarówno artystycznym, jak i komercyjnym. Jej twórczość muzyczna charakteryzuje się kontrowersyjnymi tekstami i występami Maria Peszek pojawi się na Igrzyskach Wolności 2017 w charakterze prelegentki.   Sorry Polsko: Jacek Żakowski z Marią Peszek o Polsce i nowej płycie (Polityka, 2012)  

Zaraza puchnie i wybuchnie: Rozmowa z Marią Peszek o strachu i artystycznej reakcji na ten strach, w przeddzień premiery płyty „Karabin” (Polityka, 2016)

Badacz w Instytucie Studiów nad Przyszłością w Sztokholmie. Zajmuje się filozofią moralności, zagadnieniami dot. etyki w technologii i filozofią polityczną.

Poseł Platformy Obywatelskiej. Doświadczony prawnik, samorządowiec, parlamentarzysta. Ukończył prawo na Uniwersytecie Śląskim, jest doktorem ekonomii i wykładowcą w katedrze prawa Akademii Ekonomicznej. Ponad 60 razy reprezentował parlament przed Trybunałem Konstytucyjnym. w 2015 minister sprawiedliwości, od 2016 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Ekonomista, Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Porównawczych SGH w Warszawie. Były prezes Narodowego Banku Polskiego. Wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej. Doktor honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych; wyróżniany prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i międzynarodowymi, w tym Orderem Orła Białego.

Przedstawicielka inicjatywy obywatelskiej „Wolne Sądy”. Prawnik Pro Bono 2016, adwokat, członek zarządu Fundacji Prawo do Pomocy oraz Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, koordynatorka ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

W marcu 1993 r. zaczęła pracę w administracji rządowej w Sztokholmie - najpierw jako zastępczyni rzecznika prasowego Ministra Finansów, a następnie jako doradca polityczny Ministra ds. Kultury i Imigracji. Między majem 1995 a styczniem 2002 pełniła funkcję sekretarza Grupy Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (ELDR Group) w Parlamencie Europejskim, by później zostać doradcą politycznym Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Pata Coxa, które to stanowisko pełniła do lipca 2004 roku. Była członkinią gabinetu Olliego Rehna (sierpień 2004-czerwiec 2007) oraz zastępczynią gabinetu Rehna jako komisarza w Komisji Europejskiej w Brukseli. Następnie objęła stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich w Sztokholmie, a od 2010 roku jest szefową gabinetu komisarz UE ds. handlu, Cecilii Malmström.  

Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon – polskiej organizacji broniącej praw człowieka w kontekście współczesnych form nadzoru nad społeczeństwem. Prawniczka specjalizująca się w problematyce praw człowieka i nowych technologii. Wiceprzewodnicząca European Digital Rights – koalicji 33 organizacji działających na rzecz praw cyfrowych w Europie. Członkini rady Tactical Technology Collective i Amnesty International (Polska). Członkini Rady do Spraw Cyfryzacji. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Development Studies w School of Oriental and African Studies. Laureatka Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk. Publikowała m.in. w the Guardian, Polityce, Gazecie Wyborczej i Dzienniku Gazecie Prawnej. Wydarzenie: Algorytmiczna Fabryka Facebooka

Przez kilkanaście lat był dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, Fundacji Edukacji Wizualnej oraz Łódź Art Center. Krzysztof pracuje także jako konsultant, kurator i wykładowca w licznych organizacjach, muzeach, szkołach i festiwalach w Europie i na świecie. Od roku 2014 jest dyrektorem artystycznym Triennale Fotografii w Hamburgu. Jest również aktywnym członkiem ruchu społecznego Cohabitat – to sieć osób, organizacji, przedsiębiorstw oraz instytucji. Organizacja koncentruje się na współpracy typu open source, architekturze, technologiach naturalnych i permakulturze.

Profesor nauk technicznych, uznany autorytet w zakresie biotechnologii (szczególnie: biotechnologii molekularnej i przemysłowej), technologii żywności, dyscyplin pokrewnych oraz w zakresie biogospodarki. Obecnie główne kierunki jego działalności naukowej to: biotechnologia molekularna i przemysłowa, biogospodarka, biopolimery a w szczególności celuloza bakteryjna i jej zastosowania, biokataliza stosowana, molekularna inżynieria enzymów, biokataliza w układach niekonwencjonalnych, enzymatyczna synteza oligosacharydów. Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji, 51 patentów i 10 zgłoszeń patentowych. Jest dyrektorem IBT, członkiem: Rady Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (EUA, 2016-2020), The Bioeconomy Stakeholders Panel przy European Commission ( 2016-), Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk, Rady Innowacji Województwa Łódzkiego, Fundacji Rektorów Polskich. Ponadto prof. dr hab. inż. Bielecki ma wieloletnie doświadczenia w zarządzaniu zespołami ludzkimi ( np. rektor dwu kadencji Politechniki Łódzkiej – 2008-2016) ; jest członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji i instytucji naukowych oraz zespołów eksperckich działających w obszarze szeroko rozumianej biotechnologii i biogospodarki; autorem lub współautorem szeregu raportów i ekspertyz na temat strategii i perspektyw rozwoju biotechnologii i biogospodarki w Polsce.

Poeta, prozaik. Tłumacz z angielskiego (Philip Larkin, George Szirtes, W.H. Auden) i rosyjskiego (Osip Mandelsztam), przekładał także pieśni do muzyki Astora Piazzoli. Redaktor anglojęzycznej antologii "Six Polish Poets" wydanej przez Arc Publications w Londynie w roku 2008. Laureat Nagrody Fundacji Kościelskich w 2005 roku oraz Paszportu Polityki za rok 2006. Jego debiutancki tom wierszy "Żywoty równoległe" ukazał się z pochwalnym tekstem autorstwa Czesława Miłosza umieszczonym na okładce.

Kierownik Katedry Ekonomii I, Szkoła Główna Handlowa. Związany jest nią od samego początku kariery zawodowej. Prowadzi wykłady m.in. z makroekonomii, ekonomii pracy, ekonomii emerytalnej, polityki gospodarczej, a dawniej również z ekonometrii i prognozowania. Wieloletni okres pracy Marka Góry w SGH zawiera też były dłuższe i krótsze okresy pracy naukowej w szeregu zagranicznych uczelni i instytutów (między innymi Erasmus University Rotterdam, London School of Economics, IFO Economic Research Institute w Monachium). Przez prawie rok Marek Góra pracował również w OECD. Marek Góra jest autorem wielu krajowych i zagranicznych publikacji, głównie z zakresu ekonomii pracy oraz ekonomii emerytalnej. Uczestniczył w szeregu międzynarodowych projektów badawczych. W latach 1990-1997 był członkiem zarządu European Economic Association. Jest Research Fellow w IZA Institute for the Study on Labor (Bonn) oraz członkiem Population Europe Council of Advisors. Marek Góra jest również współautorem projektu nowego polskiego systemu emerytalnego, który w 1999 zastąpił poprzedni system. Wprowadzenie tego systemu spowodowało, że Polska uważana jest za jeden z niewielu krajów, które podjęły udaną próbę przeciwdziałania ekonomicznym skutkom starzenia się ludności.

Polski pisarz, wielokrotnie nagradzany autor fantastyki, z wykształcenia filozof. Zajmuje się pisaniem głównie literatury science fiction, choć niektóre z jego utworów zaliczyć można również do fantasy. W 1999 roku otrzymał Srebrny Glob za opowiadanie „Serce Mroku”. Był sześciokrotnie honorowany nagrodą im. Janusza A. Zajdla oraz jedenastokrotnie do niej nominowany. Został laureatem „Zajdla” za rok 2000 za opowiadanie „Katedra”, za rok 2001 za powieść „Czarne oceany”, za rok 2003 za powieść „Inne pieśni”, za rok 2004 za powieść „Perfekcyjna niedoskonałość”, za rok 2007 za powieść „Lód” oraz za rok 2010 za powieść „Król Bólu”. W lipcu 2008 r. Jacek Dukaj otrzymał nagrodę Sfinks w kategorii „Twórca Roku”. Trzykrotnie otrzymał nominację do Paszportu Polityki. W 2008 r. otrzymał Nagrodę Kościelskich za „Lód”. W 2009 r. Jacek Dukaj został polskim laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej również za powieść „Lód”. W lutym 2011 r. uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za tom opowiadań „Król Bólu”. Film animowany Tomasza Bagińskiego „Katedra”, na podstawie opowiadania Dukaja, został w 2003 roku nominowany do Oscara.

Polska polityk, prawniczka, posłanka z ramienia Nowoczesnej. Pracowała m.in. w kancelarii prawniczej oraz w międzynarodowej korporacji. W przeszłości współpracowała też z fundacją Forum Dialogu Między Narodami oraz była zatrudniona w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. W roku 2015 została mianowana rzecznikiem prasowym nowego ugrupowania politycznego – Nowoczesna Ryszarda Petru. Z list tego ugrupowania z powodzeniem startowała w wyborach parlamentarnych. Po otrzymaniu mandatu poselskiego zasiadła w Komisji Zdrowia oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Pisarz, poeta, felietonista. Autor dwóch książek z wierszami ("Reklama" oraz "Życie na gorąco"), powieści ("Stosunek seksualny nie istnieje", "Janusz Hrystus, "Dobry troll") i zbioru felietonów "Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu". Należy do zespołu Krytyki Politycznej. Obecnie pracuje nad książką "Polskie mięso, czyli jak zostałem weganinem i przestałem się bać".

Profesor dr hab. nauk humanistycznych. Na Uniwersytecie Łódzkim kieruje Zakładem Mediów Elektronicznych. Profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się problematyką sztuki nowych mediów, teorią sztuki i jej najnowszymi tendencjami, jak również zagadnieniami cyberkultury oraz społeczeństwa informacyjnego i sieciowego. Opublikował m.in. książki: "Rysy ludzkie. Patrick Tresset i sztuka kreatywnych maszyn", Gdańsk 2016; "Guy Ben-Ary: Nervoplastica. Sztuka bio-robotyczna i jej konteksty kulturowe", Gdańsk 2015; "Sztuka i kultura robotów. Bill Vorn i jego Histeryczne maszyny", Gdańsk 2014; "W stronę trzeciej kultury. Koegzystencja sztuki, nauki i technologii", Gdańsk 2011; "Sztuka interaktywna. Od dzieła-instrumentu do interaktywnego spektaklu", Warszawa 2010; "Perspektywy badań nad kulturą", Łódź 2008 [z A. Zeidler-Janiszewską]; "Społeczeństwo informacyjne. Cyberkultura. Sztuka multimediów", Kraków 2001.

Prezes zarządu SL Consulting. Ekonomista i menadżer bankowy o znacznym dorobku naukowym i ponad dwudziestu latach doświadczenia w sektorze bankowym w Polsce, Europie Środkowej i Wschodniej. Wdrożył plan restrukturyzacji największego polskiego banku detalicznego (Powszechnej Kasy Oszczędności), który przekształcił go w bank uniwersalny działający pod nazwą PKO Bank Polski i pozwolił mu odzyskać przodownictwo w branży stając się liderem polskiego sektora bankowego. Wdrożył plan restrukturyzacji banku PBG S.A.  wykorzystując innowacyjne metody restrukturyzacji finansowej, w tym na szeroką skalę zastosował zamianę wierzytelności na akcje przedsiębiorstw, które przeniesione później do PBG Funduszu Inwestycyjnego były zalążkiem pierwszego w Polsce funduszu inwestycyjnego o charakterze restrukturyzacyjnym. Wdrożył plan restrukturyzacji i nową strategię dla BRE Bank, dzięki czemu w 2008 r. otrzymał on nagrodę dla najlepszej instytucji finansowej w Polsce. Zbudował od podstaw cztery banki detaliczne nowej generacji w Polsce, Czechach, i na Słowacji. Stworzył mBank – pierwszy bank internetowy w Polsce, który zrewolucjonizował rynek usług bankowych w Polsce, a następnie odniósł duży sukces również w Czechach i na Słowacji. Przewodził projektowi stworzenia Bank SMART – wdrożeniu przełomowej koncepcji mobilnego banku cyfrowego opartego na koncepcji „mobile-first”, start-up’u bankowego "stworzonego, żeby być na smartfonie". Otrzymał szereg nagród i wyróżnień indywidualnych, w tym najwyższe odznaczenie państwowe - Złoty Krzyż Zasługi za wybitne zasługi dla transformacji polskiego sektora bankowego. Sławomir Lachowski był przewodniczącym oraz członkiem zarządu wielu organizacji biznesowych, w tym Hochtief AG, Intermarket Bank AG, Orange Polska, COMP S.A., Redan S.A., Best S.A., BRE Bank Hipoteczny, Business Advisory Committee VISA International.

Z wykształcenia medioznawca i filozof. Pracuje na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ w Zakładzie Technologii Gier. Zajmuje się przede wszystkim affective computing, wirtualną i poszerzoną rzeczywistością.

Profesor nadzwyczajny i dyrektor Zakładu Mediów i Komunikacji na Uniwersytecie Loranda Eötvösa w Budapeszcie. Zajmuje się tematyką mediów publicznych i zagadnieniem reprezentacji mediów oraz socjologią kulturową. Część swojej kariery naukowej spędził w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jego prace były publikowane w pięciu językach. Bierze także aktywny udział w inicjatywach projektów medialnych.

Prezes Zarządu funduszu inwestycyjnego private equity PGK, koncentrującego się na projektach z branży infrastrukturalnej, nieruchomości i nowych technologii. Doktor nauk ekonomicznych. Absolwent Harvard Business School oraz Politechniki Wrocławskiej. Członek Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa dla Infrastruktury. Wcześniej Vice President w firmie Philips Lighting, dyrektor generalny Oracle w Polsce oraz wieloletni dyrektor w IBM. Senior Adviser w A.T. Kearney.

Profesor Michael Wohlgemuth jest ekonomistą, a od sierpnia 2012 roku także dyrektorem Open Europe Berlin. Od 2011 roku jest również profesorem Zarządzania Międzynarodowego w katedrze Prawa i Ekonomii na Uniwersytecie Bayreuth w Niemczech; od 2002, zarządzającym współpracownikiem naukowych w Instytucie Waltera Euckena we Freiburgu oraz referentem w grupie roboczej zajmującej się zarządzaniem europejskim w ramach brykselskiej European Ideas Network (EIN); od 2009, współpracownikiem naukowym w Centrum Studiów Europejskich w Brukseli oraz w Ratio Institute w Sztokholmie; od 2008, wykładowcą wizytującym na Baltic International Academy w Rydze; od 2007 roku jest także członkiem Council on Economic Policy w Konrad-Adenauer-Stiftung w Berlinie. Jego głównymi obszarami zainteresowań są: nowa ekonomia instytucjonalna, ekonomiczne teorie polityczne (teoria wyboru publicznego), teorie systemów gospodarczych, ekonomia ewolucyjna, filozofia społeczna i prawa oraz historia idei.

Dyrektor Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.

Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W latach 2003 – 2006 członek Komitetu Naukoznawstwa i Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Kierownik grantów badawczych finansowanych przez Komitet Badań Naukowych oraz Narodowe Centrum Nauki. Autor wielu publikacji badawczych dotyczących transformacji ustrojowej, a zwłaszcza wymiarów życia społecznego oraz socjologii wiedzy. Współautor pierwszej wydanej na Zachodzie naukowej analizy roli tajnych służb w procesach wychodzenia z komunizmu – książki Privatizing the Police-State: The case of Poland. W latach 2006-2007 doradca Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. W okresie 2006-2007 przewodniczy Radzie Programowej Centralnego Ośrodka Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od lipca do listopada 2007 jest głównym doradcą ds. bezpieczeństwa państwa premiera Jarosława Kaczyńskiego. Od 1 stycznia 2008 do 10 kwietnia 2010 jest doradcą ds. bezpieczeństwa państwa Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W latach 2009-2010 przewodniczy Zespołowi ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w Kancelarii Prezydenta RP. Od roku 2006 uczestniczy w pracach badawczych, konferencjach i seminariach Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dziennikarz „Polityki”.

Socjolog, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Partner w dziale usług doradczych, szef zespołu doradczego dla administracji publicznej i infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej KPMG w Polsce. Od kilkunastu lat rozwija działalność doradczą dla administracji rządowej, wspierając ją w procesach informatyzacji, zarządzania projektami informatycznymi i ryzykiem. Wśród jego klientów są m.in.: Kancelaria Prezydenta RP, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Cyfryzacji, ZUS. Pracując dla samorządów, wspiera je w zakresie polityki społecznej (aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, polityka społeczna na poziomie samorządowym). Prowadzi także projekty infrastrukturalne dotyczące rewitalizacji miast, opracowania studiów urbanistycznych czy podejścia do zarządzania i koordynacji projektów w mieście. Wśród jego klientów są m.in. samorządy województw i urzędy miast. W obszarze wsparcia sektora infrastruktury, specjalizuje się w projektach dotyczących gospodarki wodnej. Prowadził m.in. takie projekty jak informatyzacja obszaru zarządzania zagrożeniami naturalnymi, opracowanie Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym oraz aktualizację Planów Gospodarowania Wodami. Promuje podejście planistyczne oparte o wielowymiarową priorytetyzację inwestycji oraz zarządzanie projektami w oparciu o unikalną metodykę KPMG – Major Projects Advisory. Wśród jego klientów są m.in.: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, PP Lasy Państwowe czy przedsiębiorstwa wodociągowe. W zakresie energetyki, promuje dobre praktyki zarządzania majątkiem sieciowym i produkcyjnym w oparciu o standard PAS55 / ISO 5500x. Polega on na optymalizacji wykorzystania majątku i nakładów na majątek w celu racjonalizacji wydatków przy jednoczesnym utrzymaniu wymaganych poziomów bezpieczeństwa działania i ryzyka niedyspozycyjności. Uczestniczył w wielu projektach dotyczących informatyzacji różnych obszarów działania przedsiębiorstw sektora energetycznego. Wśród jego klientów są największe firmy energetyczne działające w Polsce.

Historyk, publicysta, prezes Instytutu Mikromakro i współtwórca cyklu konferencji Pięć żywiołów.

Dziennikarz, publicysta ekonomiczny, komentator wydarzeń politycznych, gospodarczych i biznesowych, producent i scenarzysta, wydawca internetowy, popularyzator wiedzy o ekonomii, przedsiębiorczości, biznesie, trendach cywilizacyjnych i innowacjach. Aktywista miejski i społeczny. Pełni funkcje członka zarządów Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL, Stowarzyszenia Ludzi Nowoczesnych Miasto2077, członka rady nadzorczej Fundacji Turnitzmühle Heritage Foundation. Był przewodniczącym Klubu Dziennikarzy Biznesowych oraz prezesem Oddziału Warszawskiego SDP. Publikował lub pełnił funkcje redaktorskie w takich tytułach prasowych jak "Forbes", "Życie", "Businessman Magazine", "Gazeta Bankowa", "Życie Gospodarcze", "Parkiet", "Rzeczpospolita", "Życie Warszawy", "The Warsaw Voice". Laureat nagród dziennikarskich m.in. w „Konkursie im. Władysława Grabskiego".

Federacja Europejskich Ekspertów Rachunkowości. Była prezes zarządu Deloitte.

Były prezes T-Mobile Polska. Poprzednio, prezes i dyrektor wykonawczy Netii, starszy doradca w MCI Capital, wykonawczy wiceprezes ds. korporacyjnych i międzynarodowych w KGHM Polska Miedź. Studiował na Uniwersytecie Łódzkim, Stokcholms Universitet i w Harvard Business School.  

Prezydent Amcor Specialty Cartons.

Dyrektor festiwalu Człowiek w Zagrożeniu oraz kierownik działu promocji i rozwoju Muzeum Kinematografii w Łodzi. Były dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz dziennikarz Gazety Wyborczej w latach 1999-2011.

Dziennikarz radiowy, Radio ZET.

Dziennikarka, reportażystka, autorka pozycji „Poddaję się” o życiu muzułmanek w Polsce. Absolwentka wydziału dziennikarstwa i politologii w Collegium Civitas w Warszawie. Przez wiele lat związana z dziennikiem „Polska The Times", publikowała także m.in. w „Elle", „Przekroju" i „Travellerze". Jako reporterka portalu natemat.pl zajmowała się głównie tematami społecznymi oraz politycznymi kwestiami dotyczącymi kobiet. Jest także autorką książki „Dolce vita po polsku”.

Sekretarz redakcji kwartalnika „Liberté!” i serwisu liberte.pl, publicysta; w przeszłości sekretarz redakcji serwisu instytutobywatelski.pl i koordynator projektów w Instytucie Obywatelskim (think tanku Platformy Obywatelskiej RP, grupa EPP), założyciel i redaktor naczelny liberalnego „Miesięcznika Ewangelickiego ewangelicki.pl.

Dr ekonomii i socjolog. Absolwentka London School of Economic i Szkoły Głównej Handlowej. Pracuje w obszarze polityki ekonomicznej i finansowej dla jednej z instytucji Unii Europejskiej. Posiada doświadczenie w doradztwie gospodarczym i mediach ekonomicznych. Stypendystka rządu brytyjskiego i fellow fundacji Atlantic Council. Członkini Stowarzyszenia Projekt:Polska.

Polski polityk i samorządowiec, od 2010 Marszałek województwa łódzkiego.

Vice-Rector, Lodz University of Technology.

Filozof, historyk idei, publicysta. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień związanych z filozofią wojny, etykami stosowanymi, filozofią społeczną i polityczną. Prowadzi również badania interdyscyplinarne, posiłkując się w nich sztuką, literaturą, historią i prawem międzynarodowym. Była stypendystką m.in. Instytutu Nauk o Człowieku we Wiedniu, Uniwersytetu Wiedeńskiego, Julius-Maximilians-Universität w Würzburgu, wykładowcą Uniwersytetu w Siegen, Universytetu w Murcji. Jest członkiem redakcji kwartalnika „Liberté!”.

Od 2014 roku jest Prezesem PwC w Polsce. Wcześniej był liderem działu assurance (audyt oraz doradztwo finansowo-księgowe), a przez 3 lata odpowiadał za usługi nieaudytowe w ramach assurance dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Przedtem kierował też zespołem ds. sektora telekomunikacji, mediów i rozrywki w PwC Polska. Z PwC związany jest od początku swojej drogi zawodowej – w firmie przeszedł pełną ścieżkę kariery, dwa lata pracując w jej amerykańskim oddziale.

Dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą, Urząd Miasta Łodzi.

Dyrektor Centrum Technologii Informatycznych, Katedra Mikroelektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Łódzkiej.

Założyciel i Prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, politolog, komentator spraw międzynarodowych, przedsiębiorca społeczny. Doradca Prezydenta RP ds. Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Ekspert Rady Europy ds. NGO w Europie Środkowej i Wschodniej. Absolwent Uniwersytetu Wiedeńskiego, studiował również na Uniwersytecie Harvarda oraz Uniwersytecie Georgetown. Kończy doktorat w SGH z zakresu amerykańskiej polityki zagranicznej w obszarze promocji demokracji na terenach postsowieckich. Stały komentator programu „To był dzień na świecie” w Polsat News. Autor bloga www.pisarski.pl. Komentował m.in. dla: TVN, TVN24, TVN CNBC, Polsat, Polsat News, TVP1, TVP3, Superstacji, „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej”, „Dziennika”, „Polityki”, „Newsweeka”, „Warsaw Business Journal”, AFP, „El Pais”, „Metra”, Polskiego Radia, RMF FM, Radia Zet i innych. Posługuje się swobodnie j. angielskim i rosyjskim. Publikacje (wybrane): „Polska w NATO i UE – nowe priorytety polskiej polityki zagranicznej” (współredaktor), Warszawa 2004; „Szanse i zagrożenia polskiej polityki zagranicznej” (współredaktor), Warszawa 2002.

Polski autor science fiction, krytyk, redaktor. Od 1982 do początku 2013 kierownik działu literatury polskiej w miesięczniku „Fantastyka” (później „Nowa Fantastyka”), od 1992 do 2003 również jego redaktor naczelny. Obecnie redaktor naczelny kwartalnika „Czas Fantastyki”. Jako autor science fiction debiutował opowiadaniem Bunt robotów w tygodniku „Na Przełaj”. Jego debiutem książkowym była powieść Twarzą ku ziemi. Jego teksty należą w większości do nurtu fantastyki socjologicznej, inspirowanej twórczością Janusza A. Zajdla. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu. 30 października 2007 roku, z okazji 25-lecia pisma Fantastyka, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski uhonorował Macieja Parowskiego srebrnym medalem „Gloria Artis”. Powieść „Burza” została wyróżniona w IX edycji (2010) Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

Doktor Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, specjalista ds.marketingu, pracownik Pracowni Marketingu Politycznego na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Wykładowca Zarządzania Strategicznego na Podyplomowych Studiach Zarządzania Instytucjami Kultury oraz na Polsko-Francuskich Podyplomowych Studiach Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i Universite de Lyon 3. Wiceprezes Instytutu Rozwoju Zarządzania w Łodzi.

Rzecznik Prasowy KOD w regionie łódzkim, członek Zarządu Regionu. Publicysta „Liberté!”. Profesor nauk humanistycznych. Autor ponad 80 publikacji z zakresu literaturoznawstwa, kulturoznawstwa i kognitywistyki w tym sześciu indywidualnych książek i współredagowanych 8 tomów zbiorowych. Prorektor ds. Programów i Jakości Kształcenia UŁ w kadencji 2012-2016. Przewodniczący Komisji Kultury i Sztuki łódzkiego oddziału PAN. Pełnomocnik Rektora ds. OZE. Członek Rady Synodalnej Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Prezes Fundacji Tolerancyjna Polska.

Koordynuje obszar socjologiczny Society in Digital Age. Kieruje też prowadzonym w DELab projektem Horyzont 2020 pt. Chain React. Realizuje zarówno badania dla instytucji publicznych i pozarządowych, jak i badania komercyjne. Naukowo interesuje się socjologią globalizacji w nieoczywistym mariażu z socjologią sportu oraz, oczywiście, socjologią cyfrowości. Pije za dużo herbaty. W latach 2008-2012 brała udział w projekcie „Partycypacja obywatelska: diagnoza barier i stworzenie narzędzi wspomagających dobre rządzenie”  w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i/lub Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Priorytetu 6.2. Badania naukowe. W latach 2007-2013 uczestniczyła w Projekcie Społecznym 2012 (sponsorowany przez Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe), którego celem było stymulowanie i wspieranie innowacji społecznych pojawiających się przy okazji organizowania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r.

Adiunkt w Katedrze Studiów Azjatyckich, na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Europeista, którego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół polityku UE wobec Chin oraz politycznej roli Państwowych funduszy majątkowych. Stały współpracownik czasopisma „Liberté!”. Ma ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu projektami unijnymi i konsultingu. Pasjonat innowacyjnych metod nauczania i wykorzystywania gier w edukacji. Twórca edukacyjnej gry komputerowej „Zarządzenie projektami unijnymi”. Stypendysta w EUI we Florencji. Członek University Association for Contemporary European Studies oraz Polskiego Towarzystwa Stosunków Międzynarodowych. Autor książki „Sypiając ze smokiem. Polityka Unii Europejskiej wobec Chin”. Publikacje dr Kamińskiego można znaleźć na portalach www.academia.edu oraz www.researchgate.net

Prezes zarządu Fundacji Liberté!.

Politolog i etyk, wykładowca na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu; publicysta „Liberté!”; zdobywca stypendium „Zostańcie z nami!” tygodnika „Polityka” w 2010 r.; zajmuje się etyką życia publicznego, myślą polityczną (liberalizm, libertarianizm, populizm) i dyskursem publicznym; autor książek: Populistów ethos zmanipulowany (Toruń 2013) i Wojny trybuna ludowego. Przypadek Andrzeja Leppera (Toruń 2013).

Redaktor naczelna „4liberty.eu Review” - półrocznika poświęconego bieżącym kwestiom europejskim z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej. Koordynatorka sieci 4liberty.eu z ramienia Fundacji im. Friedricha Naumanna na Rzecz Wolności. Od 2013 współpracuje z łódzką Fundacją Industrial, wydawcą kwartalnika „Liberte!”. Oprócz tego, prowadzi także badania w zakresie przekładu audiowizualnego w ramach studiów doktoranckich na Uniwersytecie Łódzkim.

Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi i grafikę na łódzkiej ASP. Od 1991 roku organizuje komiksowe festiwale w Łodzi. Ponadto produkował i ko-produkował liczne koncerty, wystawy, wydarzenia rozrywkowe i kulturalne w Polsce i za granicą. W 2013 roku stworzył pierwszą w Polsce oficjalną placówkę poświęconą komiksowi – Łódzkie Centrum Komiksu (jako część Domu Literatury w Łodzi), inspirowane Belgijskim Centrum Komiksu w Brukseli, z którym często współpracuje. Jest także jednym z liderów Stowarzyszenia Europejskich Festiwali Komiksu, zbierającego w jednej strukturze najważniejsze europejskie festiwale. W chwili obecnej w strukturach EC1 Łódź Miasto Kultury w Łodzi prowadzi wydział Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, którego celem jest współrealizacja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz stworzenie nowoczesnego centrum dedykowanego komiksowi i współczesnym narracjom w świecie gier komputerowych i video.

Polska politolog, wykładowca akademicki i działacz społeczny, założyciel i dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji oraz Wyszehradzkiej Szkoły Nauk Politycznych. Doktor nauk ekonomicznych oraz Adiunkt w Katedrze Unii Europejskiej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ekspert waszyngtońskiego ośrodka analitycznego Center for European Policy Analysis oraz warszawskiej Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Jest wizytującym wykładowcą „Jean Monnet” w Akademii Dyplomatycznej Azerbejdżanu. Od 2006 roku agent brytyjskiego historyka Normana Daviesa. Jest też stałym komentatorem spraw międzynarodowych w mediach polskich i zagranicznych.

Ekonomista, absolwent SGH, współzałożyciel Nowoczesnej, obecnie Dyrektor zespołu analiz w Biurze Krajowym Nowoczesnej i Koordynator Krajowy Sieci Eksperckiej Lepsza Polska. Wcześniej przez 5 lat związany z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Absolwent programu ATLAS Think Tank MBA z 2014 roku.

Doktor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zainteresowania naukowo-badawcze koncentruje wokół ekonomiki informacji, innowacji, społeczeństwa informacyjnego i gospodarki wiedzy. Konsultant Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Śląskiego, członek Śląskiej Rady Innowacji, ekspert Instytutu Wiedzy i Innowacji w Warszawie, ekspert obserwatorium ICT przy Parku Naukowo-Technologicznym TECHNOPARK GLIWICE sp. z o.o. W praktyce gospodarczej specjalista do spraw controllingu w dużej firmie z branży IT na Śląsku, prowadzi konsulting biznesowy dla przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu innowacyjności, gospodarki opartej na wiedzy, społeczeństwa informacyjnego (w języku polskim i angielskim) - pełna lista: http://rzelazny.pl/category/publikacje. Autor strategii rozwoju, ekspertyz, raportów monitoringowych, raportów badawczych.

Liberał, zwolennik wolnego rynku, świeckiego państwa, autonomii jednostki. Zainspirowany filozofią obiektywizmu i austriacką szkołą ekonomii. Pomysłodawca i twórca Klubów Liberalnych. Publicysta kwartalnika "Liberté!" i miesięcznika "Nasze Czasopismo". Urodzony w Łodzi, ukończył bankowość i finanse na Cass Business School w Londynie. Mieszka na warszawskim Grochowie, pracuje w konsultingu specjalizując się w bankowości i systemach płatniczych.

Z wykształcenia pedagog, z zawodu grafik, społecznik. Od grudnia 2015 r. współtwórca Komitetu Obrony Demokracji w regionie łódzkim. Obecnie przewodniczący Regionu łódzkiego i wiceprzewodniczący Rady Regionów KOD – ciała doradczego i opiniotwórczego, skupiającego przewodniczących wszystkich regionów KOD z Polski.

Psycholog, działacz społeczny zakładał min. Inicjatywę Wolna Białoruś i Ukraina. Współorganizował polskie misję obserwacyjne i te z ramienia OBWE na Ukrainie i Białorusi. Dziennikarz, publikuje min w „Gazecie Wyborczej” i  włoskim dzienniku „La Repubblica”.

Profesor nadzwyczajny w Zakładzie Radiobiologii, Katedra Biofizyki Molekularnej, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Łódzki. Kierownik Stacjonarnych Studiów Doktoranckich Genetyki Molekularnej, Cytogenetyki i Biofizyki Medycznej. Nauczyciel akademicki, wykładowca, opiekun naukowy i promotor prac magisterskich, licencjackich i doktorskich. Autorka i współautorka ponad 70 publikacji naukowych, w tym 27 artykułów naukowych w czasopismach z bazy Journal Citation Reports. Członek Polskiego Towarzystwa Biofizycznego i Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych. Członek Zarządu Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych.

Doktorant Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, publicysta, działacz społeczny. Zajmuje się problemami bioetyki, relacji człowieka z innymi zwierzętami oraz estetyki. Kierownik Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Etycznego. Członek Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Redaktor naukowy działu etyka praw zwierząt interdyscyplinarnego rocznika naukowego „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Współpracownik magazynu „Filozofuj!”. Autor licznych artykułów dotyczących etyki relacji człowieka i zwierząt, publikowanych w czasopismach i monografiach. Współautor książki „Filozofia wobec świata zwierząt”.

Otrzymała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiowała również Zarządzanie Designem na Fachhochschule Düsseldorf University of Applied Sciences. Jako członek kadry zarządzającej programu "Design Silesia" ukończyła szkolenie z Projektowania Usług w National Centre for Product Design and Research (PDR) w Cardiff. Interesuje się zagadnieniami związanymi z projektowaniem osobowości na potrzeby Sztucznej Inteligencji, rejestrem Blockchain i prywatnością. Dodatkowo jest członkiem Association for Computing Machinery. W zeszłym roku zgłosiła swój wynalazek "Przetwarzanie danych w urządzeniu elektronicznym" we francuskim urzędzie patentowym. Aktualnie pracuje na stanowisku Projektant Interakcji w Orange Labs.

Dyrektor naczelny Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi od lipca 2016. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas studiów, w roku 1987, wstąpił do Niezależnego Zrzeszenia Studentów i działał w nim do zakończenia nauki w 1992 r. Był wiceprzewodniczącym NZS na Uniwersytecie Łódzkim, zasiadał również w krajowych władzach Zrzeszenia. Działał w Pomarańczowej Alternatywie (Galeria Działań Maniakalnych). Jako członek organizacji opozycyjnych był kilkakrotnie zatrzymywany przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa. W latach 2006-2010 pełnił urząd radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego. Zasiadał w Komisji Kultury, Nauki i Sportu oraz Komisji Rewizyjnej. Jest inicjatorem akcji społecznych: „Pamiętam. Katyń 1940”, „Prawo do kultury”. Jest przewodniczącym kapituły nadawanego przez Prezydenta RP Medalu „Zasłużony dla Polszczyzny”. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”, odznaką „Za zasługi dla Miasta Łodzi", Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Związku Sybiraków”. W latach 2007-2016 był dyrektorem Narodowego Centrum Kultury.

Otrzymał doktorat z filozofii w roku 2013 w Graduate Center of the City University of New York. Staż odbył w Berlin School of Mind and Brain. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się głównie czasowym wymiarem świadomości i percepcji oraz etycznymi problemami związanymi ze sztuczną inteligencją i militaryzacją autonomicznych robotów.

Poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, przedsiębiorca, menadżer, działacz społeczny i sportowy, doktor ekonomii, polityk. Dr Paweł Pudłowski posiada międzynarodowe doświadczenie – pracował dla BP International m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Turcji, Indiach i Niemczech. Był również wiceprezesem Polskich Linii Lotniczych LOT; Dyrektorem Rozwoju dla Marathon Oil Poland i Prezesem Zarządu EnergoGas. Paweł Pudłowski jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (Summa Cum Laude), stypendystą UE – studia w Leeds (WB), doktorem nauk ekonomicznych nadanym przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie; Dyrektorem Górniczym (drugiego stopnia); posiada tytuł Lean – Six Sigma Master Black Belt. Ukończył szkolenia Business Executive na Harvard Business School, INSEAD, Ashridge. Dr Pudłowski był członkiem Zarządu Polskiego Związku Tenisowego, Wiceprezesem Rotary International w Warszawa City Club, Prezesem Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Sekretarz Zarządu Fundacji Aureus Link. Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Public Relations na Uniwersytecie Warszawskim oraz Gdańskiej Akademii Debaty. Od blisko 20 lat zaangażowana w działalność społeczną i polityczną. Członek Unii Wolności, wiceprzewodnicząca ogólnopolskiego Stowarzyszenia Projekt: Polska, członek i szef sztabów wyborczych na szczeblu lokalnym i ogólnokrajowym, m.in. szefowa sztabu wyborczego .Nowoczesnej w Województwie Mazowieckim. Zaangażowana w akcje Świecka Szkoła, HejtStop oraz przedsięwzięcia związane z integracją europejską.

Zajmuje stanowisko dyrektora zarządzającego globalną strukturą centrów usług dla biznesu spółki Hitachi Data Systems (centra w Krakowie i Kuala Lumpur). Przed Hitachi pracował dla PriceWaterhouseCoopers w Holandii jak i IBM BTO w Polsce. Jest biegłym rewidentem (ACCA) oraz certyfikowanym audytorem wewnętrznym (CIA) jak i absolwentem Europejskiego Uniwersytetu 'Viadrina' we Frankfurcie nad Odrą.

Pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Łódzkiej. Od 1999 kierownik K.atedry Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej. Były Dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Twórca Polskiej Platformy Technologicznej Przemysłu Włókienniczego. Członek Honorowy The Textile Institute, prestiżowego międzynarodowego stowarzyszenia włókienników. Odznaczona medalem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej z siedzibą w Genewie za wkład w rozwój inżynierii materiałów włóknistych.  

Doktor historii, publicysta. Pracuje w Domu Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, gdzie prowadzi cykl „Plus czy minus – konfrontacje historyczne". Zajmuje się problematyką pamięci historycznej, jej stykiem z popkulturą, dziejami ZSRR, historią PRL, a także tematyką stosunków polsko-żydowskich, publikował m.in. w Rzeczpospolitej, Polityce, Tygodniku Powszechnym, Gazecie Wyborczej, Znaku i Frondzie LUX. W Muzeum Powstania Warszawskiego kieruje projektem „Warszawa dwóch Powstań". Autor książki „Rewolucja permanentna Lwa Trockiego. Między teorią a praktyką".

Redaktor naczelna i dyrektor programowa Radia TOK FM. Wcześniej była szefem informacji w Radiu ZET, prowadziła też szkolenia dla dziennikarzy innych mediów: tradycyjnych i elektronicznych. Entuzjastka nowych technologii, uzależniona od internetu. Na swoim telefonie ma aplikacje na wszystko, a największą radość sprawia jej odkrywanie nowych, eleganckich, dobrze zaprojektowanych i sprawnie działających.

Przedsiębiorca: od 2008 prowadzi firmę informatyczną Gemini zajmującą się wdrożeniami systemów informatycznych. Udziałowiec w spółce Matbud zajmującej się konstrukcjami świetlików na halach przemysłowych Naukowiec: doktor finansów Southern Illinois University Carbondale, profesor Univerity of International Business, zainteresowania badawcze to podejmowanie decyzji w warunkach niepewności i opcje realne, wykładowca akademicki w Polsce i poza granicami kraju Publicysta: od 2008 roku redaktor działu Ekonomia w Res Publica Nowa, publikuje w wielu mediach papierowych i elektronicznych, bloger na portalu polityka.pl. Liberał do szpiku kości w każdej dziedzinie i zakresie, czasem uznawany za skrajnego.

Energiczny przedsiębiorca, z wieloletnim doświadczeniem w budowaniu globalnych produktów IT. Absolwent Google Leadership Academy. Od ponad 10 lat zarządza Inwedo, firmą software'ową, która specjalizuje się w tworzeniu dedykowanego oprogramowania do optymalizacji procesów biznesowych, czyli usprawniania pracy przedsiębiorstw. Swoje doświadczenie zaczął budować od tysięcy napisanych linijek kodu a aktualnie ma na koncie ponad 160 projektów, które zrealizował jako project manager i dyrektor zarządzający INWEDO. Wiele rozwiązań, które budował, tworzył od samych podstaw. Wśród nich są także startupy, w tym jego własny, dlatego chętnie doradza przedsiębiorcom, którzy są dopiero na początku swojej drogi.

Publicystka naTemat i „Wysokich Obcasów”. Aktywistka kobieca.

Fan cyberpunku, patrzący krytycznym okiem na nowe technologie. Współtworzy podcast otwieracz.net i prowadzi blog edgerunner.pl. Zawodowo PR Consultant w agencji Planet PR, gdzie specjalizuje się w obsłudze podmiotów z branży nowych technologii. Wcześniej dyrektor zarządzający agencji Kolko i redaktor magazynu o biznesie technologicznym Proseed.

Działaczka na rzecz demokracji, jedna z twórców łódzkiego oddziału Komitetu Obrony Demokracji i była członkini zarządu. Współorganizatorka wszystkich dużych łódzkich manifestacji opozycyjnych od zimy 2015 r., w tym Czarnego Marszu 2.10.2016. Z wykształcenia doktorka filologii słowiańskiej UŁ i tłumaczka z języków serbskiego i chorwackiego. W 2009 roku współpracowała przy filmie Jacka Talczewskiego „Rewolucjoniści" dla Biełsatu, "instruktażowym" dokumencie o pokojowych rewolucjach. W 2014 roku tłumaczyła spotkanie autorskie z chorwacką pisarką feministyczną Vedraną Rudan, co zaowocowało współpracą nad korektą jej książki "Oby cię matka urodziła". Inne wspierane przez nią inicjatywy to: Dziewuchy Dziewuchom, Świecka szkoła, Łódzka Masa Krytyczna, Pulse of Europe.

Współzałożyciel i członek zarządu partii Nowoczesna, koordynator konsultacji społecznych, wiceprzewodniczący Regionu Warszawa, kandydat na Prezydenta Warszawy.

Specjalista z zakresu automatyki i robotyki, profesor Politechniki Łódzkiej, zastępca dyrektora w Instytucie Automatyki. Naukowiec i konstruktor, twórca Laboratorium „Robotyka dla Człowieka” – przestrzeni dla interdyscyplinarnych projektów technicznych. Członek komitetów programowych Krajowej Konferencji Robotyki oraz Robotics in Education. Twórca i opiekun Studenckiego Koła naukowego Robotyki SKaNeR. Przewodniczący Rady Fundacji Fablab Łódź.

Prezes Europejskiej Federacji Humanistycznej z siedzibą w Brukseli, zrzeszającej organizacje humanistyczne i laickie z całej Europy, do której głównych celów należy koordynowanie i integrowanie ruchu humanistycznego w Europie, a także reprezentowanie go przed instytucjami europejskimi, w szczególności przed Radą Europy, Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, UNESCO i in. W 2013 roku Ercolessi brał udział w tworzeniu LibMov – stowarzyszenia, którego celem jest pomoc w zjednoczeniu włoskich liberałów związanych z partią ALDE; został również członkiem Komitetu Wykonawczego stowarzyszenia. Włoski dziennikarz, autor, były polityk, członek Zarządu Europejskiego Forum Liberalnego oraz Europejskiej Federacji Humanistycznej, współzałożyciel stowarzyszenia LibMov. Autor wielu publikacji, m.in. książki “Europa zmierza ku samobójstwu? Bez unii federacyjnej los Europejczyków jest nieunikniony” (2009).

Ekonomista zajmujący się rynkiem pracy. Jest Prezesem Zarządu Instytutu Badań Strukturalnych i członkiem sieci IZA Research Fellows. W latach 2005-2010 był pracownikiem Katedry Ekonomii I Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W pracy badawczej zajmuje się ekonomią rynku pracy (w szczególności płacą minimalną, umowami czasowymi i segmentacją rynku pracy oraz wpływem technologii na zatrudnienie), emeryturami i zabezpieczeniem społecznym, analizą gospodarek krajów transformacji, oraz efektami polityki klimatycznej i energetycznej dla rynku pracy i ubóstwa.

Od 2001 roku pracuje w zawodzie tłumacza, jednocześnie rozwijając karierę akademicką w tym obszarze. Uzyskał tytuł doktora w zakresie tłumaczeń na Uniwersytecie w Leeds. Docent przekładoznawstwa w Centre for Translation Studies, University College London, gdzie w latach 2016-2017 prowadził studium magisterskie w zakresie tłumaczeń specjalistycznych oraz nauczał teorii przekładu oraz praktycznych i zawodowych aspektów tłumaczeń technicznych i przekładu audiowizualnego. Jest także założycielem i byłym dyrektorem europejskich studiów magisterskich w zakresie przekładu na Durham University (2008-2014), gdzie założył również oraz kierował Centrum Mediacji Międzykulturowej. Był także członkiem zarządu European Master's in Translation Network (2011-2014), inicjatywy wspieranej przez Directorate General for Translation Komisji Europejskiej. Jest autorem wielu artykułów naukowych w dziedzinie oraz redaktorem i autorem publikacji "Translation as Stylistic Evolution" (2009), "Mediating Emergencies and Conflicts" (2016), "Translating Dialects and Languages of Minorities" (2011), oraz jednym z redaktorów "Translators, Interpreters and Cultural Mediators" (2014). Jego zainteresowania akademickie obejmują rolę tłumaczy i tłumaczy ustnych jako mediatorów międzykulturowych oraz recepcję tłumaczeń. Jest zaangażowany w serię projektów poświęconych roli tłumaczy pracujących w sytuacjach kryzysowych; jest członkiem projektu INTERACT (International Network on Crisis Translation) współfinansowanego przez UE.

Project manager New Europe 100 – networku skupiającego innowatorów z Europy Środkowo-Wschodniej wspieranego przez Google, International Visegrad Fund i Financial Times. Jej kariera zawodowa koncentruje się na dwóch obszarach: zarządzaniu i komunikacji. Wcześniej pracowała w mediach, była anchorem Teleexpressu, TVP Info, Panoramy. Jako szef Redakcji Zagranicznej nadzorowała pracę blisko 40 osobowego zespołu dziennikarzy i korespondentów zagranicznych Telewizji Polskiej. Szkoli studentów, menedżerów oraz pracowników PR.

Prodziekan ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Współzałożyciel i opiekun pierwszej w Polsce specjalności poświęconej grom komputerowym na kierunku Informatyka w Politechnice Łódzkiej. Wiceprzewodniczący Komitetu Sterującego programu sektorowego GameInn, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pełnomocnik Dziekana w klastrze ICT Polska Centralna i JM Rektora Politechniki Łódzkiej w klastrze GameDev. Organizator konferencji Conference on Game Innovations i ogólnopolskiego konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych.

Ekspert w zakresie polityki europejskiej. Z wykształcenia socjolog polityki, historyk idei i myśli politycznej, absolwent MISH UW, redaktor międzynarodowego magazynu Visegrad Insight. Komentator i publicysta (TVP Info, Polsat News, Trójka Polskie Radio, Radio TOK FM, Radio PiN, Gazeta Wyborcza, Polska Times).

Ekonomista OECD ds. pracy, gdzie pracuje w ramach projektu poświęconego przyszłości pracy. W swoich badaniach zajmuje się wpływem technologii na jakość i liczbę miejsc pracy. Uzyskał tytuł doktora ekonomii na Uniwersytecie Warwick. Zanim dołączył do OECD przez siedem lat był także pracownikiem naukowym Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych (ISER) na Uniwersytecie Essex.

Profesor w Instytucie Mechatroniki i Systemów Informatycznych, specjalista z zakresu baz danych, hurtowni i eksploracji danych oraz przetwarzania danych semistrukturalnych (Big Data). Od 2012 r. prodziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Autor 4 książek i ponad 100 publikacji. Członek komitetu naukowego międzynarodowej konferencji IEEE International Conference Beyond Databases, Architectures and Structures BDAS. Propagator nauk ścisłych wśród młodzieży.

Szefowa działu Społeczeństwo, „Newsweek Polska”. Pracowała też w tygodnikach „Wprost” i „Przekrój”, a wcześniej w „Dzienniku”. Zaczynała jednak od radia. Przez kilkanaście lat była związana z różnymi rozgłośniami: RMF FM, Trójką i Sekcją Polską BBC.

Przedstawiciel Fundacji im. Friedricha Naumanna na Rzecz Wolności (FNF) na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie w Pradze. Do 2015 roku był dyrektorem Liberales Institut (Instytutu Wolności) – think tanku FNF-u w Berlinie. Studiował filozofię i historię na Uniwersytecie w Kolonii (w 1990 roku otrzymał tytuł doktora w zakresie filozofii politycznej) oraz na University College London. Jest autorem licznych publikacji na tematy wolnościowe z perspektywy filozoficznej oraz artykułów w niemieckich i międzynarodowych periodykach naukowych oraz dziennikach w zakresie ekonomii, polityki i historii. Od 1996 roku jest członkiem Mont Pelerin Society.

Przewodnicząca klubu poselskiego partii Nowoczesna, posłanka RP na Sejm VII kadencji. Była radna Łodzi. Wykładowca akademicki Uniwersytetu Łódzkiego. Regularnie publikuje dla magazynu „Liberte!”, a od 2010 roku prowadzi też własnego bloga, który od 2014 znajduje się w domenie należącej do Liberte. Uczestniczyła w inicjatywie Świecka szkoła, której celem było promowanie projektu ustawy obywatelskiej przeciwnej finansowaniu lekcji religii z państwowego budżetu. Poza tym należy także do Instytutu Tolerancji, który zajął się organizacją projektu LUTA na rzecz uchodźców.

Naukowiec, przedsiębiorca, popularyzator nauki. Pełnomocnik Rektora Politechniki Łódzkiej ds. Przedsiębiorczości Akademickiej. Pracuje na Politechnice Łódzkiej, projektując zabezpieczenia dla sprężarek promieniowych. Członek American Society of Mechanical Engineering, Institute of Physics, The Institution of Engineering and Technology, Stowarzyszenia Top 500 Innovators, Innovation Forum, Strathclyde Almuni Society. Pracował w Leeds University, Oxford University, Cambridge University, University of Strathclyde, General Electric. Współzałożyciel AMBER EDITING - firmy zapewniającej rozwiązania dla naukowców piszących publikacje naukowe. Aktywnie działa na rzecz rozwoju lokalnego ekosystemu innowacji. Założył międzynarodowe czasopismo dla naukowców, inwestorów i przedsiębiorców „Innovation & Impact".

Kierownik Katedry Technologii Informacyjnych na Wydziale Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Wydziale Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Kieruje zespołem prowadzącym badania naukowe finansowane z Programów Ramowych Unii Europejskiej, przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przemysł polski, francuski i amerykański. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych, w tym 10 książek. Organizuje konferencje międzynarodowe, uczestniczy w pracach komitetów programowych konferencji międzynarodowych, prowadzi tutoriale, bierze udział w debatach i dyskusjach panelowych, wygłasza zaproszone wykłady. Jest członkiem licznych towarzystw naukowych, rad naukowych, komitetów, rad programowych międzynarodowych czasopism naukowych. Od 2003 roku jest ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej, a od 2004 roku ekspertem Komisji Europejskiej. Pełnił funkcję konsultanta Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Łączności, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komitetu Badań Naukowych, komisji Sejmu i Senatu RP.

Prezes Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, członek Europejskiego Stowarzyszenia Towarzystw Materiałoznawczych (FEMS) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Metaloznawczego (ASM). Od roku 1997 profesor Piotr Kula jest dyrektorem Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej. W tym czasie stworzył silny zespół naukowy szeroko rozpoznawalny w kraju i zagranicą jako „Łódzka Szkoła Inżynierii Materiałowej”. Głównymi osiągnięciami profesora są nierównowagowe modele procesów nawęglania oraz azotowania próżniowego wyrobów stalowych wraz z narzędziami sztucznej inteligencji wspomagającej te procesy, a także oryginalna, przemysłowa technologia wytwarzania wielkopowierzchniowych płatów grafenu metalurgicznego o wysokiej wytrzymałości (HSMG®).

Socjolog polityki, członek zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Autor książki „Po co nam Europa?” (2009), w latach 2012-2014 szef Planu Zmian - think-tanku Twojego Ruchu.

Ekonomista, wiceprezes zarządu Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Studiował ekonomię i ekonomiczną analizę prawa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz ekonomię i nauki polityczne na University of Bristolu w Wielkiej Brytanii. Doktorant w Kolegium Analiz Ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej. Laureat Jesiennej Szkoły Leszka Balcerowicza. Ukończył CPPR-ACE Winter School in Public Policy Research Methods w Kochi, w Indiach. Absolwent programów Atlas Leadership Academy i Think Tank MBA organizowanych przez amerykańską Atlas Network. Uczestnik programu „Promoting Tolerance 2017” Friedrich Naumann Foundation i American Jewish Congress. Redaktor naczelny Bloga Obywatelskiego Rozwoju. Twórca inicjatywy „Legalnie nad Wisłą”. Komentator wydarzeń polityczno-gospodarczych.

Polski politolog, publicysta, redaktor naczelny „Liberté!”.  Ekspert ds. polityki międzynarodowej, Członek Rady Programowej Europejskiego Forum Nowych Idei. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego. Współautor książek: „Liberal reflections on life chances and social mobility in Europe” oraz „Democracy in Europe Of the People, by the People, for the People?”. Jest zaangażowanym społecznikiem, m.in. wiceprezesem Fundacji Industrial wiceprzewodniczącym Forum Liberalnego, sekretarzem Towarzystwa Integracji Transportu, członkiem rady Think–Tanku, członkiem European Convention on Liberal Democracy, wspólnie z m.in. Robertem Kaganem, indywidualnym członkiem LYMEC–European Liberal Youth. Uznany przez Fundację „Teraz Polska” za jednego z 25 liderów na kolejnych 25 lat.

Doktorantka w Zakładzie Psychologii, Uniwersytet Cambridge. Jej zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia związane z osobowością, dobrostanem, zdrowiem i wzorami codziennych zachowań. W swoich badaniach nad uczuciami i zachowaniami występującymi w kontekstach naturalnych i spontanicznych wykorzystuje najnowsze technologie (m.in. sensoryczność smartfonów).

Profesor w dziedzinie badań nad Rosją i sowietyzmem. Jej główny obszar zainteresowań akademickich uwzględnia: rosyjskie strategie wpływu we Francji i Europie obecnie i w sowieckiej przeszłości, związki pomiędzy sztuką, polityką i społeczeństwem w Rosji po roku 1940, opozycja w Rosji od 1917 roku, problemy związane z historią i pamięcią w byłych krajach Związku Radzieckiego oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czeski dziennikarz i muzyk, obecnie pełniący funkcję komentatora i analityka dziennika „Lidove noviny”. Wcześniej pracował dla pisma „Hospodarskie noviny” oraz tygodnika „Respekt”, który współfinansował po aksamitnej rewolucji (1989) jako pierwszy czeski niezależny środek przekazu. Jego zainteresowania obejmują przede wszystkim politykę gospodarczą – kryzys strefy euro oraz integrację europejską. Autor internetowego bloga „Monitor”, analityk czeskiej publicznej stacji radiowej oraz telewizyjnej. Wykłada dziennikarstwo na praskim New York University. W czasach komunistycznych był członkiem czechosłowackiej opozycji oraz sygnatariuszem Karty 77 – czechosłowackiej inicjatywy niezależnej, łączącej środowiska chrześcijańskie, liberalne i rewizjonistyczne, działającej na rzecz przestrzegania praw człowieka w latach 1977–1992. Był aktywnie zaangażowany w podziemny ruch wydawniczy oraz muzyczny. Członek zarządu Institute for Politics and Society, były członek zarządu Biblioteki Vaclava Havla. Wielokrotnie nagradzany tytułem najlepszego czeskiego dziennikarza (mi.n. prestiżowa Nagroda Ferdinanda Peroutki, 2010).

Poeta, prozaik, autor powieści kryminalnych, wokalista zespołów Świetliki i Czarne Ciasteczka. Debiutował książką „Zimne kraje”, wydaną w 1992 przez fundację „brulionu”, choć jeszcze przed debiutem został dostrzeżony przez krytyków i uznany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. pokolenia „brulionu”. Był laureatem wielu nagród literackich, między innymi promocyjnej nagrody im. Georga Trakla, nagrody Kościelskich, Grand Prix w konkursie czasopisma „brulion”, nagrody im. ks. Jana Twardowskiego, Paszportu Polityki (przyjęcia którego odmówił). Czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike: w 1999 za tom „Pieśni profana, w 2002 finał nagrody za tom „Czynny do odwołania, w 2007 finał nagrody za tom „Muzyka środka, w 2014 finał nagrody za tom „Jeden (odmówił uczestnictwa w konkursie).  W 2009 otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia, w kategorii proza, za kryminał „Jedenaście. Podczas odbierania lauru powiedział: „Chciałem pogratulować Kapitule. I mojemu wydawnictwu, że sobie takiego fajnego autora znalazło.

Szef Biura POLITICO w Warszawie. Były redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika „Forbes” (wydawanej przez Grupę Onet-RASP). Wcześniej był m.in. dyrektorem oddziału Reutersa kolejno w Warszawie i Moskwie, wiceprezesem agencji Interfax (odpowiadał za anglojęzyczne serwisy biznesowe) oraz członkiem zarządu ITI. Pracował również jako reporter w agencjach Associated Press i Reuters.

W marcu 2016. roku została mianowana dyrektor wykonawczą Ukrainian Venture Capital and Private Equity Association (UVCA). Uzyskała doktorat w zakresie finansów na ukraińskiej akademii bankowości Narodowego Banku Ukrainy. Studiowała także na Uniwersytecie Nauk Stosowanych niemieckiego Banku Federalnego oraz na Akademii Liderów Rynku Kapitałowego Fundacji im. Lesława A. Pagi w Polsce. Wieloletnia wykładowczyni na ukraińskiej akademii bankowości Narodowego Banku Ukrainy, londyńskim University of Greenwich oraz Jean Monnet Program w ramach Erasmus +. Ma doświadczenie w zarządzaniu korporacjami i w obszarze współpracy międzynarodowej.

W „Newsweeku” zajmuje się głównie polityką międzynarodową. Autor kilkuset wywiadów z najważniejszymi intelektualistami świata. W latach 2004-2010 redagował Magazyn Idei „Europa”, dodatek do – kolejno – „Faktu”, „Dziennika” i „Newsweeka”.

Dziennikarz i publicysta. Pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Od października 1989 do lipca 1990 zajmował stanowisko rzecznika prasowego Lecha Wałęsy. W 1991 opublikował krytyczną wobec Lecha Wałęsy książkę pod tytułem „Wódz”. Jej poszerzony przekład, zatytułowany „Lech Wałęsa. Democrat or dictator?”, został wydany w 1992 w Stanach Zjednoczonych. W 1992 dołączył do zespołu redakcyjnego „Gazety Wyborczej”. Został publicystą działu opinii i wydania weekendowego. W styczniu 2007 objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego, a w czerwcu tego samego roku powołano go na pierwszego zastępcę. Wydarzenie: Cyfrowa propaganda jako wyzwanie dla świata mediów

Medioznawca. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści i kulturę współczesną. Od lat współpracuje z publicznymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i biznesem. Jest współtwórcą techno-kulturowego projektu Kultura 2.0, współtworzył też pierwszy polski Medialab – inicjatywę samokształceniową z pogranicza aktywizmu społecznego, sztuki i technologii. Kierował licznymi projektami badawczymi, takimi jak „Młodzi i media” , „Tajni kulturalni” czy „Obiegi kultury”. Autor książek: „Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej” (2006), „Media, wersja beta” (2014) oraz wspólnie z Alkiem Tarkowskim „Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty” (2015). Zastępca Redaktora Naczelnego kwartalnika “Kultura Popularna”. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu nowych mediów, popkultury i kultury audiowizualnej. Wydarzenie: Jak gry komputerowe zmieniają zachowania kulturowe?

Dziennikarz, publicysta i pisarz, autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych. Od 1997 pracuje w „Gazecie Wyborczej”, gdzie pisze głównie na tematy związane z kulturą masową i internetem. Znawca twórczości Stanisława Lema. Jest autorem książki „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie” (2007), czyli encyklopedycznego przewodnika po twórczości Lema, a także biografii Lema zatytułowanej „Lem. Życie nie z tej ziemi” (2017) i scenariusza do poświęconego Lemowi filmu dokumentalnego Borysa Lankosza „Autor Solaris”Nagrodzony Śląkfą (nagrodą Śląskiego Klubu Fantastyki) w kategorii Wydawca Roku za rok 2008, za wydanie z jego inicjatywy kolekcji dzieł Stanisława Lema przez wydawnictwo Agora. Wydarzenie: Czy Lem był liberałem? Spotkanie autorskie na kanwie książki „Lem. Życie nie z tej ziemi”

Wiceprezes Lithuanian Free Market Institute. Absolwent Uniwersytetu Wileńskiego w zakresie ekonomii, obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na ISM Uniwersytecie Zarządzania i Ekonomii oraz francuskim Uniwersytecie w Angers. W swojej pracy zajmuje się głównie zagadnieniami z zakresu polityki pieniężnej oraz rynków finansowych.

Prezes Lithuanian Free Market Institute, aktywista. W LFMI zajmuje się zagadnieniami związanymi z energią, transportem i konkurencją. Uczestniczył w pracach grup zajmujących się legislacją w zakresie energii, współpracował przy litewskich komisjach rządowych komisjach "Sunset" (reforma i zamykanie agencji rządowych) oraz "Sunrise" (ograniczanie biurokracji, poprawianie warunków działalności biznesowej). W przeszłości był także jako nauczyciel ekonomii oraz doradca prezesa zarządu w firmie energetycznej.

Polski publicysta i pisarz, dziennikarz „Polityki”. W tygodniku zajmuje się głównie tematyką cywilizacyjną oraz wpływem rozwoju nauki i techniki na kulturę, życie społeczne, polityczne i gospodarcze. Prowadzi zajęcia ze studentami – wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, Collegium Civitas i Centrum Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Opublikował książki „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” i „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci”. Prowadzi bloga „Antymatrix” pod adresem: bendyk.blog.polityka.pl.

Zanim objęła urząd prezydenta Łodzi przez sześć lat była dyrektorem biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 2006 uzyskała mandat radnej Rady Miejskiej w Łodzi, w styczniu 2007 zrezygnowała z zasiadania w niej w związku z powołaniem na stanowisko zastępcy prezydenta miasta ds. związanych z edukacją, sportem, a także funduszami unijnymi. W 2007 została wybrana do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego. W wyborach samorządowych w 2010 została zgłoszona jako kandydatka na prezydenta Łodzi z ramienia Platformy Obywatelskiej. 5 grudnia tego samego roku zwyciężyła w drugiej turze wyborów z Dariuszem Jońskim, 13 grudnia została zaprzysiężona na stanowisko prezydenta miasta. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, wygrywając w pierwszej turze głosowania.

Strateg polityczny, dyrektor węgierskiego liberalnego think tanku Reublikon Institute, członek zarządu Europejskiego Forum Liberalnego (ELF).